Decoupage - co to jest?

Decoupage Barwice

Prasóweczki

Decoupage – co toż jest? Decoupage to technologia zdobienia przedmiotów np. z drewna lub ceramiki, poprzez naklejenie na nie przykładu z papieru. Następnie budynek jest pokrywany warstwami lakieru. W rezultacie wzór wygląda jak namalowany.

Decoupage Dobra

Krótka historia decoupage’u

Słowo decoupage pochodzi od francuskiego czasownika oznaczającego ”wycinać”. Technikę tę korzystali jako pierwsi syberyjscy nomadzi do ozdabiania grobów zmarłych. Od nich metodę serwetkową przejęli Chińczycy. Wykorzystywali oni decoupage’u do malowania m.in. lampionów i okien. W XVII wieku sztuka ozdabiania papierem wystąpiła we Włoszech, a później zaczęła być podawana w wszystkiej Europie. Meble wykończone metodą serwetkową były tańszą wersję bardzo popularnych chińskich przedmiotów. Decoupage bawiłeś się ogromną popularnością więcej w latach późniejszych, m.in. na dworze Ludwika XV.
Nadaj duszę przedmiotom zwyczajnego użytku

Zobacz również sklep motoryzacyjny

Szukasz niestandardowego sposobu na ozdobienie mieszkania? A że chcesz zajęcia, które pozwala Ci oderwać się od zwykłego pędu? Decoupage to preparat w jeden raz dla Ciebie. Dzięki niemu, możesz przywrócić zniszczone sprzęty domowe do mieszkania, stworzyć własny prezent lub zrealizować wizję wystroju wnętrza, która weszła w tle z względu braku odpowiednich ozdób. Nie możesz znaleźć dobrych dekoracji świątecznych? Zrób je sama! Wybierz dokładnie taki projekt jaki potrzebujesz i technologią serwetkową stwórz własne, oryginalne pisanki lub bombki.
Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia

Decoupage Dobra

Podstawki pod kubki, szkatułki, kuferki na biżuterię i kosmetyki, wazoniki, pojemniki na chusteczki… dzięki metodzie serwetkowej możesz zupełnie zmienić przestrzeń wokół siebie.
Decoupage Dobra

Nie istotne czy chciałabyś odświeżyć starą komodę, tchnąć występowanie w doniczkę na balkonie czy ozdobić w prawdziwy sposób słoiki na produkty. Wszystko to zaś wiele bardzo możesz osiągnąć przy zachowaniu tylko kilku prostych narzędzi.
Decoupage Dobra

Decoupage krok po kroku

Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z decoupagem, najlepiej rozpocznij od ozdabiania obiektów drewnianych, ponieważ łatwo się spośród nimi tworzy. Wybrany przedmiot najpierw trzeba wyczyścić drobnoziarnistym papierem ściernym. Po umyciu i wytarciu szmatką, pomaluj go akrylową farbą. Wybierz wzór który zamierzasz wykorzystać i wytnij go. Jeśli używasz serwetki, zostaw tylko warstwę z ilustracją. Teraz przyklej wybraną grafikę specjalnym klejem do decoupage’u. Możesz także zastosować klej zrobiony z roztrzepanego białka jajka. Posmaruj spód i wierzch obrazka. Tym krokiem jest pokrycie ozdabianego przedmiotu lakierem tak, by papier nie był mocny przy dotykaniu ozdabianej powierzchni.
Urządzenia do decoupage’u

Decoupage cieszy się coraz większą popularnością. W sklepach plastycznych kupimy bez problemu klej, farby akrylowe i lakier dawany w technologii serwetkowej. Znajdziemy tutaj także mnóstwo wzorów, które możemy zastosować do ozdabiania przedmiotów, ale wiele spośród nich umiemy same odnaleźć we polskim domu. Do decoupage’u możemy wykorzystać m.in. pudełek, ramek, ceramiki, świeczników. Wzory warto skorzystać z serwetek, ale świetnie sprawdzą się i stare gazety, listy, zdjęcia, szkice czy nowe rysunki. Konieczne do cięcia ilustracji będą wielkie nożyczki, nożyk lub żyletka. Do nakładania kleju i farby musimy też pędzli, gąbki, wacików kosmetycznych czy chusteczek.
Decoupage Dobra

Artykuł powstał we wymiany Decoupage – co to jest?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments