Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Aktulności artykuły Informacje

Stosowana przez blisko dwa mln Polaków cierpiących na cukrzycę metformina że nosić w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w planie wywołania u nich wad nowotworowych – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

 

Informację potwierdziliśmy w dwóch wolnych z siebie źródłach. Myśl jest rozwojowa. W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą rozmawiali z ludźmi wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Jeszcze na środę rano w polskim Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawić tworzą się krajowi specjaliści w danych dziedzinach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

– Podchodzimy do sprawy bardzo poważnie. Dziś po południu dowiedzieliśmy się o zagrożeniu. Już jutro najlepsi eksperci w Polsce rozważą, co sprawiać dalej – informuje nas źródło z Ministerstwa Zdrowia. U drinka z krajowych konsultantów potwierdziliśmy, że stał w sposobie „bardzo szybkim” wezwany do Warszawy.

O leku

– Metformina to wyjątkowo znany lek stosowany przy cukrzycy typu II i brany przez wielką grupę pacjentów. Z wielu lat komunikuje się o tej podstawie jako cudownym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a czyli nie tylko leczącym cukrzycę – wskazuje prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Środków w latach 2005–2015.

Kilkanaście leków prawdopodobnie żyć zanieczyszczonych rakotwórczą substancją. MAMY LISTĘ

Rozlicza się, że w Polsce przyjmuje ją stale ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników.

– Metformina jest właśnie najekonomiczniejszą i najważniejszą substancją wykorzystywaną do działania cukrzycy typu II, używaną ale jeszcze często przy leczeniu cukrzycy typu I. Z paru lat leki z obecną podstawą czynną są prawdziwy renesans. Odkryto skoro jej silne właściwości lecznicze – potwierdza prof. Rajmund Adamiec, dolnośląski specjalista ds. diabetologii.

O zanieczyszczeniu

Z polskich danych wynika, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie z siebie w dwóch miejscach: w Azji natomiast w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które zaopatrują w leki niemal wszą Europę. Niepożądaną podstawą jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Jest niezwykle niezdrowy dla wątroby. Pamięta te działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć u nich rozwój choroby nowotworowej.

GIF wycofuje z aptek popularny syrop na kaszel

Samo z naszych źródeł wskazuje, że ilości w przebadanych lekach z metforminą przekroczone zostały kilkukrotnie. Drugie, że kilkunastokrotnie. Co zatem znaczy w pracy?

– Nie uświadczymy nagłych zgonów. Potrafi się a za kilka lat okazać, że dobrzy na pozór ludzie zaczną umierać na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej ilości NDMA – wyjaśnia prof. Zbigniew Fijałek.

O tym co dużo

Zarówno Europejska Agencja Leków, jak również Ministerstwo Zdrowia, nie komentują na razie oficjalnie sprawy. Słyszymy, że okres na oficjalne przykłady będzie po zdecydowaniu na forum unijnym zharmonizowanych działań. W resorcie zdrowia słyszymy, że powinien rozwiązań do potrzeby poważnie, zarazem choć nie wywołując wśród ludzi paniki.

Co to powinni spełniać cukrzycy zażywający metforminę?

– Iść jak najszybciej do własnego lekarza rodzinnego. Ten i, w relacje od przekazanych przez władzę publiczną zaleceń, podejmie decyzję co dużo. Możliwe jest przestawianie chorych na własne leki. Na wesele diabetologicznych leków nie brakuje, lecz są z listy mniej dostępne w zażywaniu od metforminy – wyjaśnia Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Domowych w Polsce.

Popularny lek na nadciśnienie wycofany

Tyle że – jak z kolei zauważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – leków nie brakuje właśnie w nauk. W działalności aptekarze nadal zmagają się z brakami. Jego daniem jeśli zostanie podjęta opinia o wstrzymaniu leków z metforminą w obrocie, 1,8 mln Polaków zostanie odciętych od działania z dnia na doba. Przestawienie ich na następne produkty lecznicze prawdopodobnie żyć niebezpieczne i zdrowotnie, i organizacyjnie. Zazwyczaj w świecie w Europie nie ma aż tylu opakowań leków.

– Wstrzymanie lub wycofanie tych preparatów z sektorze europejskiego – co stanowi niczym najbardziej możliwe – prawdopodobnie żyć tematem dla milionów polskich pacjentów. Taki scenariusz dla substancji takiej jak metformina sprzedaje się przerażający – uważa Marek Tomków.

Środki na rodzimym rynku zawierające metforminę:

 

Avamina (tabletki powlekane)
Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Etform (tabletki powlekane)
Etform 500 (tabletki powlekane)
Etform 850 (tabletki powlekane)
Formetic (tabletki powlekane)
Glucophage 500 (tabletki powlekane)
Glucophage 850 (tabletki powlekane)
Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
Metformax 500 (tabletki)
Metformax 850 (tabletki)
Metformax 1000 (tabletki powlekane)
Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
Metformin Galena (tabletki)
Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
Metifor (tabletki)
Siofor 500 (tabletki powlekane)
Siofor 850 (tabletki powlekane)
Siofor 1000 (tabletki powlekane)
Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Źródło: mp.pl

Zobacz również abc apteki

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments