Turystyka i inwestycje

Turystyka Międzyrzecz

Lubuskie

Samorządy większości miast i miasteczek mazurskich w szybkiej liczbie zapraszają na turystykę. Także nie zawiera się czemu dziwić. Wiadomo jednak, że największe wpływy przynosi turystyka masowa. Natomiast aktywna i kwalifikowana może spowodować dochody głównie konkretnym podmiotom lub gestorom.

Turystyka Szprotawa

Turystyka masowa na Mazurach

Że o uroda dużo łatwego, kiedy wtedy, że niejako „ostoją” turystyki dużej w niniejszym krajobrazie są Wielkie Jeziora Mazurskie. Podstawową grupą turystów tu przyjeżdżających są w zeszłych latach nie tylko żeglarze i motorowodniacy. Wydaje się zauważyć nowy trend – są to typy z Europy Zachodniej (m.in. z Niderlandów), którzy chętnie mają z pól biwakowych znajdujących się przy marinach, po to żeby sobie w odpocząć w ciszy.

 

Turystyka Szprotawa

Natomiast nie w każdej okolicy Wielkich Jezior Mazurskich taką ciszę znajdziemy. Coraz ciężko o nią w Mikołajkach, gdzie powstały ogromne ośrodki wraz z noclegami (w niniejszym sprawiający kontrowersje hotel na wodzie). Wbrew to przyjeziorne gminy nadal żyją na dolach. Pamiętają te często dylemat – czy godzić się na wielopiętrowe budynki hotelowe w pobliżu jezior. Działki nad jeziorami zatrzymują się coraz cenniejsze.

Turystyka Szprotawa

Mikołajki są specjalny problem związany z planami budowy drogi szybkiego ruchu (tak zwanej szesnastki), która według zamysłów miałaby być 500 m od centrum miasta. Tutejszy samorząd robi wszystko aby do lokat z takim przebiegiem nie doszło. Ta świetna wzbudza kontrowersje dodatkowo w kolejnych mazurskich ośrodkach turystycznych.

Turystę masowego przyciąga też mała kuchnia. Nie są już niczym innym pływające bary oferujące smażoną rybę słodkowodną. Sezonowy tłok na jeziorach (zwłaszcza ilość motorówek) również wzbudza dyskusje, nie oddaje to zwłaszcza żeglarzom. Cóż, tego się raczej nie zahamuje.

Turystyka Szprotawa

Turystyka aktywna na Mazurach

Z turystyką aktywną można kojarzyć Mazury wschodnie, czyli Szeskie Wzgórza, pogranicze Mazur i Suwalszczyzny wraz z nielicznymi jeziorami rynnowymi. Tu rzeczywiście możną znaleźć spokój. Tylko są też zabawy dla aktywnych, nawet dla wyczynowców. Największe w Polsce (nieczynne już) mosty w Stańczykach używane są między innymi do skoków na bungie. Rzeki (m.in. Gołdapę) wykorzystują kajakarze.

Stałych mężczyzn są tutejsze gospodarstwa agroturystyczne. Wbrew to połowa tutejszych samorządów pamięta jeszcze problemy połączone z inwestycjami. Wiadomo, pieniądze z podatków są ważne. Dlatego żywe dyskusje wzbudzały projekty instalowania elektrowni wiatrowych w wybranych tutejszych gminach. Część mieszkańców Gołdapi oprotestowała przebieg drogi wojewódzkiej 165 poprzez to miasto. Obawiają się przejazdów samochodów ciężarowych. I stanowi wtedy dobra w obszarze miejscowość uzdrowiskowa.

Turystyka Szprotawa

zobacz również Turystyka i inwestycje

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments