Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze

Zrobiłeś przelew na błędne konto? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze

Prasóweczki

Zrobiłeś przelew na błędne konto? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze – Czy można cofnąć przelew internetowy na złe konto? Tak, oraz więc nie jedyny droga jak odzyskać własne pieniądze. Przelew możemy anulować z okresu bankowości online albo w placówce banku. Pamiętaj, że odbiorca błędnego przelewu ma ustawowy obowiązek zwrotu pieniędzy do nadawcy w okresie 30 dni. Gdyby tego nie zrobi, podlega odpowiedzialności karnej.

 

Zrobiłeś przelew na błędne konto? Sprawdź, jak odzyskać pieniądze

 

Przelew na złe konto – co możesz dokonać ty, i co bank?
Nawet jeśli tak wiemy jak wykonać przelew przez internet, istnieje możliwość pomyłki. Najczęściej pytanie “jak cofnąć przelew” dajemy sobie, gdy wykonamy przelew na rynek wysoką kwotę lub przelew na zły numer konta. Nazwa klienta w przelewie jest dla banku małe znaczenie. Najważniejszy jest przeważnie numer konta, a każda osoba posiadająca konto bankowe wie, że numer identyfikacyjny każdego rachunku okazuje się z aż 26 cyfr.

Środek na to, jak odzyskać pieniądze z przelewu zależy od rodzaju popełnionej pomyłki. Najprostsze to:

Przelew na nieistniejące lub nieaktywne konto – w ostatnim przypadku wniosek o zwrot przelewu nie będzie obowiązkowy. Braki we wpisywaniu numeru rachunku są natychmiast wykrywane przez bank i jest automatyczne cofnięcie przelewu z powrotem na konto nadawcy. Zwrot przelewu trafi na swoje konto przy następnej sesji ELIXIR, czyli w okresie z 1 do 4 dni. Reklamacja do banku jest konieczna niezwykle rzadko.
Błędny przelew bankowy między innymi rachunkami – osoby korzystające dużo niż samo konto bankowe w poszczególnym banku często przesyłają środki z rachunku na rachunek. Jak łatwo przypuszczać pomyłki się zdarzają i przynosi się, że mężczyźni zasilają np. konto walutowe zamiast oszczędnościowego. Przelewy wewnętrzne są księgowane natychmiast a nie ważna ich rezygnować. W ostatnim przypadku reklamacje są niechętnie przyjmowane.
Przelew do niewłaściwej osoby – jeśli wykonamy przelew na zły numer konta musimy zgłosić więc do banku, który w ciągu 3 dni skontaktuje się z bankiem odbiorcy przelewu, a tenże teraz z jednym zainteresowanym.
Zrobiłem przelew na złe konto. Jak odzyskać pieniądze z klienta?
Czy da się cofnąć przelew do niewłaściwej osoby? Jeśli pieniądze zostały już zaksięgowane na koncie odbiorcy, wycofanie przelewu nie jest względne i odpowiednia będzie reklamacja do banku. Przynosi ją właściciel rachunku, oraz w sukcesie konta wspólnego drink z właścicieli. Co istotne – bank może, ale nigdy nie musi nam pomóc.

Po złożeniu przez nas wniosku, bank może przesłać do niewłaściwego odbiorcy przelewu wezwanie do ceny, a raczej zwrotu, otrzymanych środków wraz z numerem rachunku na jaki musi wpłacić pieniądze. Na ostatnim odpowiedzialność banku się kończy. Zwrot przelewu powinien dotrzeć na określony rachunek techniczny, a stamtąd pieniądze zostaną wydane na swoje konto w ciągu 1 dnia. Odbiorca przelewu pozostaje anonimowy natomiast nie poniesie z urzędu przelewu żadnych kosztów.

Art. 405 KC dotyczący bezpodstawnego wzbogacenia stanowi, że “Kto bez przyczyny prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej kobiety, obowiązany jest do wydania korzyści w przyrodzie, a gdyby to nie było dodatkowe, do zwrotu jej zalet”. Po przesłaniu przez nasz bank wezwania do ceny, niewłaściwy odbiorca przelewu powinien zwrócić pieniądze w ciągu 30 dni. Gdyby tego nie zrobi, będziemy musieli zgłosić rzecz do sądu. Jak sprawdzić właściciela konta bankowego? W formie kiedy odzyskanie pieniędzy wymaga skierowania sytuacje na drogę sądową, bank posiada obowiązek ujawnić dane personalne odbiorcy przelewu.

Czy można anulować przelew również jaki bank oferuje taką usługę?
Wykonałeś przelew na złe konto, ale szybko zauważyłeś błąd? Jesteś też okazję na anulowanie przelewu. Zwykłe przelewy bankowe w naszej walucie podawane są przez system ELIXIR prowadzony przez Polską Izbę Rozliczeniową. ELIXIR robi w oparciu o trzy sesje rozliczeniowe w przeciągu dnia. Wpisanie do systemu jest zamykane Elixir przed pierwszą sesją o godzinie 9:30. Znaczenie są tu także godziny sesji wychodzących i docierających w konkretnych bankach. O ile przelew nie został także wysłany z banku, możesz anulować transakcję. Po zakończeniu systemu nie można cofnąć przelewu.

Są trzy sposoby jak anulować przelew. Możemy zatem sprawić:

bezpośrednio z okresu bankowości online – często opcja dostępna tylko dla przelewów z datą przyszłą,
przez infolinię banku,
w stacjonarnym oddziale banku.
Wycofanie przelewu że się łączyć z dodatkowymi wydatkami rzędu 20-120 zł. Możliwość na anulowanie polecenia przelewu przed najbliższą sesją rozliczeniową jesteśmy jedynie w pewnych bankach. Poniżej kilka z nich.

Dzięki temu szybko nigdy nie zrobisz przelewu na złe konto
Wiesz już co sprawić gdy przelew wyszedł na złe konto, jednak zawsze lepiej unikać takim rzeczom. Trudniej o błędny przelew bankowy, gdy informacje do przelewu sprawdzimy kilkukrotnie. Co również możemy osiągnąć? Przede wszystkim:

z opinią wpisywać numer rachunku odbiorcy,
zdecydować się na ustawienie odbiorcy zdefiniowanego,
w sukcesie cyklicznych płatności ustanowić zlecenia stałe lub polecenia zapłaty.
Wykonując przelew na złe konto nie wydamy pieniędzy, jednak możemy dodać sobie problemów. Przykład? Jeśli mamy wysokie kredyty lub pożyczki pozabankowe wtedy ich koszt całkowity uzależniony istnieje z terminowej spłaty. W sukcesie promocyjnej pożyczki za darmo, nawet jeden dzień opóźnienia zobowiązuje się z potrzebą uregulowania standardowych opłat.
Konieczność 30-dniowego czekania na zwrot błędnego przelewu może dodać się do opóźnień w zarządzaniu rat zaangażowania i sprawiać negatywną daną w BIK.

Jak wiemy, wiedze z raportu BIK są niezmiernie znaczące dla oceny zdolności kredytowej potencjalnego nabywcę banku, firmy pożyczkowej etc. Opóźnienia w opłacaniu faktur mogą same informować o niesolidności przedsiębiorcy. Nie poruszamy nawet o błędnym przelewie czynszu za mieszkanie, który może działać rozwiązaniem umowy najmu. Podsumowując, przelewy bankowe warto robić ze wyjątkową starannością.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments